DZIEWULE 1441
 
Osoby posiadające stare fotografie, dokumenty lub inne pamiątki związane z historią wsi Dziewule serdecznie zapraszam do współpracy - A.B.

14. Dom Józefa Boczka (obecnie Piechowiczów)

Dom wybudowano na początku XX w. Przed wojną w jego części wschodniej mieściła się czteroklasowa szkoła. Nauczycielka przyjeżdżała rano pociągiem z Siedlec i odjeżdżała przed wieczorem. Ze stacji odbierał ją i odwoził swoją furmanką Józef Boczek. Wcześniej szkoła mieściła się w domu Władysława Marczuka naprzeciw kapliczki.

W czasie okupacji niejaki Grabowski z Rembertowa prowadził w tym domu sklep.



Szkic sytuacyjny domu Józefa Boczka

Sklep tętnił życiem przez 24 godziny na dobę. Częstymi jego bywalcami za dnia byli Niemcy, którzy mieli swój posterunek nieopodal w szkole. Ich zadaniem było patrolowanie linii kolejowej, która była często wysadzana przez partyzantów. Grabowski nie miał żadnych problemów w komunikowaniu się z tymi trudnymi „klientami”. Biegle posługiwał się językiem niemieckim. W nocy w sklepie „urzędowali” partyzanci.

Tadeusz, syn Józefa Boczka, kilkunastoletni wówczas chłopak, "pracował" u Grabowskiego. Codzinnie z workiem na ramieniu pełnym butelek jeździł pociągiem do Siedlec po nową partię piwa i napoju zwanego kwasem.

Jako że w tych trudnych okupacyjnych czasach czego jak czego, ale gorzałki nie brakowało, w sklepie i w jego najbliższym otoczeniu dochodziło do różnych ekscesów. Życie z tak kłopotliwymi „lokatorami” stało się bardzo uciążliwe dla rodziny Boczków, mieszkańców części zachodniej domu. Dlatego szukali oni sposobu na pozbycie się Grabowskiego i jego żony wraz z całym „majdanem”. Posłużono się fortelem. Postanowiono przeprowadzić poważny remont domu polegający na wymianie jego fundamentów. Dom trzeba było podnieść na legarach, usunąć kamienie polne, na których był posadowiony i zalać fundament. To była operacja skomplikowana i wymagająca wyprowadzenia się lokatorów. Grabowski niechętny do wyprowadzki został postawiony przed faktem dokonanym. Spakował wyposażenie sklepu i wyprowadził się do domu Stanisława Świderskiego (dwa domy dalej w stronę stacji kolejowej).


Dom Józefa Boczka (obecnie Piechowiczów) - 14. (Mapa z lat 70-tych XX w.)

powrót

Andrzej Boczek
boczeka@wp.pl

Copyright ©