DZIEWULE 1441
 
Osoby posiadające stare fotografie, dokumenty lub inne pamiątki związane z historią wsi Dziewule serdecznie zapraszam do współpracy - A.B.
Uroczystość odsłonięcia Tablicy na Pomniku Poległych w Nowem koło Grudziądza - miejscu spoczynku Konstantego.

W dniu 11.11.2011 r. w Nowem (pow. świecki, woj. kujawsko-pomorskie) odbyła się podniosła uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Władze miasta w programie obchodów święta uwzględniły odsłonięcie tablicy pamięci na pomniku poległych żołnierzy Wojska Polskiego we Wrześniu 1939 r.


Program obchodów Narodowego Święta Niepodległosci w Nowem w 2011 r., miejscu spoczynku Konstantego Chromińskiego. Do uroczystego odsłonięcia tablicy na Pomniku Poległych został także zaproszony Jan Wiśniewski.

Na tablicy  ufundowanej  przez  Urząd  Wojewódzki  w  Bydgoszczy i Urząd Gminy Nowe umieszczono nazwiska 30 żołnierzy, w tym Konstantego Chromińskiego, ur. 22 sierpnia 1912 r. w Dziewulach. W uroczystościach wzięli udział także przedstawiciele najbliższych rodzin Konstantego: Jastrzębskich z Daćbogów, Chromińskich i Laskowieckich z Dziewul oraz Wiśniewskich z Radomyśli. Zwornikiem tygodniowego programu obchodów święta była koncelebrowana msza święta w kościele p.w. św. Mateusza i Ewangelisty. Po mszy zebrani przeszli ulicami miasta na Cmentarz Wojskowy przy ul. Kolejowej, gdzie odbyła się ceremonia odsłonięcia tablicy. Na przebieg tejże uroczystości złożyły się: przemówienie Burmistrza – Czesława Wolińskiego, poświęcenie tablicy, odsłonięcie przez p. burmistrza i Jana Wiśniewskiego reprezentującego przybyłe na uroczystość rodziny, apel poległych i złożenie kwiatów. Wiązankę kwiatów w imieniu Ziemi Siedleckiej złożyli: Jan Jastrzębski z Wiśniewa – chrześniak Kostka, Zosia Wiszniewska z Radomyśli w imieniu organizacji strzeleckiej w Siedlcach, Tadeusz Laskowiecki z Dziewul i Piotr Sroka z Warszawy. Na zakończenie zabrał głos – Jan Wiśniewski, który w patriotycznych słowach oddał hołd poległym żołnierzom z 9 DP zwanej siedlecką oraz poległym żołnierzom 35 Pułku Piechoty zwanego brzeskim, w którym walczył i zginął KONSTANTY CHROMIŃSKI. W zakończeniu swego przemówienia podziękował społeczności Nowego, w tym w szczególności młodzieży szkolnej oraz władzom samorządowym za kultywowanie pamięci o bohaterach Września 1939 r.

Członkowie rodzin Kostka, którzy wzięli udział w uroczystości: Stanisław i Jadwiga Chromińscy z Dziewul, Halina Jasińska z Wólki Kamiennej, Marianna i Jan Jastrzębscy z Wiśniewa, Tadeusz Laskowiecki z Dziewul, Danuta Sadoch z Cegłowa, Ewa, Zygmunt i Piotrek Srokowie z Warszawy, Zosia i Beata Wiszniewska z Radomyśli, Franciszek Wiszniewski z Siedlec, Józef Wiśniewski z Siedlec, Stanisław Wiśniewski z Radomyśli, Janina, Jan i Daniel Wiśniewscy z Mińska Mazowieckiego. Pozostali członkowie Rodziny oraz autor niniejszej strony uczestniczyli w mszy św. w kościele parafialnym w Dziewulach.

Jan Wiśniewski

Przeżycia uczestników uroczystości oddaje treść poniższego e-maila otrzymanego przez Jana Wiśniewskiego:

Witam Wujka,
brakuje mi słów aby wyrazić co czuję. Dziękuję ci za twoje trudy i starania. Jesteś wujku  niesamowity. Myślę, że całą rodzina jest ci niezmiernie wdzięczna, za odnalezienie naszego Konstantego. Wczorajsza uroczystość. wczorajszy dzień był jednym z najważniejszych dni w moim życiu. Trochę żałuję, że nie zabrałam ze sobą mojego synka, aby przeżył wspaniałą lekcję historii. To cudowne, ze zebrała się nas całkiem spora gromadka. Rano dzieliłam się swoimi  wrażeniami z moją mamą. Była bardzo wzruszona. Pamięta wuja Konstantego jako bardzo przystojnego młodzieńca. Przyjeżdżał do Daćbogów konno. Po południu byliśmy u taty, na cmentarzu w Domanicach. Na chwilę zajechaliśmy do Daćbogów, bo musiałam podzielić się wrażeniami z wujkiem Heniem. Ciocia Basia była wczoraj na mszy w Dziewulach (odprawianej także w intencji Konstatntego). Mówiła, że też sporo osób z rodziny było na niej. Jeszcze raz ci wujku serdecznie dziękuję za twoją pracę oraz za to, że mogłam osobiście uczestniczyć we wczorajszych uroczystościach. Pozdrawiam serdecznie ciocię i całą rodzinę. Mam nadzieję, że będziemy w kontakcie.
Buziaki.
Danka Sadoch

od: dsadoch@wp.pl
do: janw@jjwm.eu
2011-11-12 21:18


Tablica Pamięci


Odsłonięcia Tablicy poświęconej przez księdza - kanonika Józefa Talkowskiego, proboszcza parafii w Nowem, dokonuje Jan Wiśniewski


Czesław Woliński i Jan Wiśniewski (po prawej)


Uroczystość zgromadziła wielu uczestników


Salwa honorowa za poległych


Uroczystość miała swoją oprawę historyczną


Od lewej: M. Słomiński – Przewodniczący Rady Miasta w Nowem, Z. Wiszniewska, T. Laskowiecki, Z. Sroka, H. Jasińska, Zb. Lorkowski, z-ca Burmistrza w Nowem, Fr. Wiszniewski, J. Wiśniewski, Czesław Woliński - Burmistrz miasta Nowe,  J. Jastrzębski, P. Sroka, Janina Wiśniewska, B. Wiszniewska, St. Chromiński, Marianna Jastrzębska, Danuta Sadoch, Z. Chromińska, Ewa Sroka. 


Członkowie rodzin Kostka uczestniczący w uroczystości

Autorzy zdjęć: Jan Wiśniewski, Daniel Wiśniewski

 

powrót

Andrzej Boczek
boczeka@wp.pl

Copyright ©